Strona Główna INFORMACJA NIEJAWNA - FORUM
zapraszamy do dyskusji...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

WITAMY NOWEGO ADMINA :)


Poprzedni temat «» Następny temat
ABW śledzi nasze listy
Autor Wiadomość
IN 
Site Admin



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Kwi 2005
Posty: 1011
Wysłany: 2008-11-12, 06:42   ABW śledzi nasze listy

"Dziennik": Dzięki systemowi skanującemu Poczty Polskiej do bazy danych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafiają informacje o adresatach i nadawcach. System umożliwia nawet analizę grafologiczną pisma.
Inteligentne oprogramowanie zainstalowano już w sortownii Poczty Polskiej w Poznaniu; docelowa ma on działać w całym kraju. W maju ogłoszono przetarg. Poczta chce za 250 mln zł kupić następne inteligentne maszyny. Gazeta twierdzi, że ABW wpływa na wynik przetargów na Poczcie, a przy wyborze urządzeń sortujących faworyzuje firmę Simens.

Według ekspertów, pomysł jest kontrowersyjny, bo narusza prawa obywatelskie i jest niezgodny z konstytucją. "Dane umieszczone na kopercie są objęte tajemnicą korespondencji, a Poczta Polska jest instytucją zaufania publicznego" - mówi sekretarz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bondar.REKLAMA Czytaj dalej

Z taką oceną nie zgadza się wiceszef UOP i ABW w latach 1998-2004 Mieczysław Tarnowski. Uważa on, że skanowanie kopert nie narusza tajemnicy korespondencji, a szukanie po adresie nadawcy i odbiorcy można porównać do telefonicznego billingu.

źródło >>>
 
 
rysiu 
pułkownik
CYWIL



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2008-11-12, 08:47   

Coraz więcej takich zwiastunów monitorowania naszego życia codziennego....niestety :evil: pojawia się w tym kraju.
*IN* napisał/a:
Dane umieszczone na kopercie są objęte tajemnicą korespondencji, a Poczta Polska jest instytucją zaufania publicznego"

Z pierwszą częścią wypowiedzi zgadzam się jak najbardziej. W końcu znaczek pocztowy to podobnie jak bilet PKP czy PKS - jego kupno oznacza zawarcie umowy z przewoźnikiem więc kupno znaczka także chyba ma jakieś głębsze znaczenie prawne. Druga część wypowiedzi to już tylko pobożne życzenia :mrgreen:
 
 
wiek 
FILOZOF
SAMORZĄD


Pomógł: 77 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1728
Wysłany: 2008-11-12, 11:11   

Rysiu napisał/a:
Coraz więcej takich zwiastunów monitorowania naszego życia codziennego....niestety :evil: pojawia się w tym kraju.

Wydaje mi się raczej, że "wdrażamy" to, co w innych krajach się już sprawdziło. :grin:
 
 
Tolek 
kandydat


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 78
Wysłany: 2008-11-12, 13:23   

Jeśli chodzi o samą idee to generalnie w niczym mi ona nie przeszkadza bo generalnie to kto do mnie pisze i do kogo ja pisze nie jest jakaś tam informacja której bym się obawiał.
Taki system może tez pomóc dość zgrabnie łapać oszustów ale raczej nie będzie do tego wykorzystywany bo równie dobrze można by namierzać kradzione telefony a tego się nie robi bo ostatnim któremu by się to opłacało są operatorzy.
Bać się mogą osoby handlujące w internacie na duża skale nie odprowadzając od tego podatków bo na zasadzie jeden do wielu będą łatwi do wyłuskania.

Jeśli to prawda to stanowczo nie podoba mi się promowanie jakiegoś dostawcy, może to sugerować rożne rzeczy na przykład pytanie dlaczego system firmy x jest lepszy?

Kolejna kwestia którą bym chciał w tym momencie poruszyć to problem szczelności takiego systemu żeby to było szczelne to podobne rozwiązania musiały by wprowadzić inne firmy świadczące takie usługi w tym kurierskie od dużych po małych rowerowych doręczycieli bez tego stawia to pod poważnym znakiem zapytania sensowność wydawania publicznych pieniędzy na takie rozwiązanie, ponieważ cześć ruchu który miałby być wyłapany porostu pójdzie poza pocztą. Jeśli natomiast miało by to być obligatoryjne to nie podoba mi się ograniczanie konkurencyjności przez tworzenie bajer wejścia do danej gałęzi rynku.

Martwi mnie tez ze poczta będzie miała dostęp jako właściciel tego systemu do tych danych nie umieją upilnować pracowników w kwestii paczek które notorycznie giną a tu do reki dostana takie dane. Co więcej to kolejna baza danych w rekach poczty

http://www.pb.pl/Default2...6f-229b25e87133
Cytat:
PP ma nadzieję, że baza danych abonentów rtv prędzej czy później i tak będzie komuś do czegoś potrzebna.

— Możemy być podwykonawcą zakładów energetycznych, które będą być może ściągały abonament przy okazji opłat rachunków za prąd. My wiemy, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu. Nie sądzę, by energetykom opłacało się budować bazę danych, w której będą uwzględnione ulgi czy też będzie ona w stanie naliczyć odsetki — mówi Mariusz Wnuk.

Ale chyba najciekawszym aspektem całej sprawy jest gigantyczna baza danych, którą PP właśnie stworzyła. Czy będzie ją chciała wykorzystać do celów komercyjnych? 7,5 miliona rekordów kusi.

— Jest to potencjalnie dobre narzędzie, które umożliwia oferowanie innych usług. Zastanawiamy się, do jakich celów będzie można ją wykorzystać — nie ukrywa Mariusz Wnuk.


Na jakiej podstawie komercyjnych, po zatem jest to nic innego jak sztuczne tworzenie monopolu.

Jeśli już jesteśmy przy naszej niesczesanej poczcie to ochrona korespondencji dla pewnych podmiotów ma znaczenie co najmniej krytyczne baza danych korespondencji wychodzącej i przychodzącej po drobnym odfiltrowaniu to nic innego jak baza klientów podmiotu. Może tą bazę poczta tez zacznie wykorzystywać komercyjnie? Jednak bardziej boje się o nieuczciwych pracowników którzy mogą zrobić użytek z takich danych. Pole do zadurzyć jest ogromne szczegolnie ze ogromny był by popyt tan takie dane.

wiek napisał/a:
Wydaje mi się raczej, że "wdrażamy" to, co w innych krajach się już sprawdziło.

Ja bym raczej sprawdziło ujął w "".
Jestem poważnym przeciwnikiem tworzenia rożnych dziwnych baz danych weźmy na przykład nowy dowód osobisty (ten co dopiero będzie) czytałem o jakiś czas temu rożnych propozycjach pomysłów z tym związanych i w obecnej chwili to nie wiem co będzie na pokładzie, ale jak włożą tam na przykład pasywna identyfikacje radiową to pierwszy zamknę mój dowód w klatce Faradaya, nie pozwolę żeby byłe bramka w hipermarketowe była potecjalnie zdolna do logowała mojej obecności.
Mam też poważne obawy co do rozpasania dowodu bo może się okazać ze on sam będzie stawił nasza tożsamość jako narzędzie weryfikacji naszej osoby będzie mógł być zupełnie autonomiczny i wykorzystany przez osoby trzecie.
 
 
rysiu 
pułkownik
CYWIL



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2008-11-13, 07:20   

Jest już pierwsza reakcja na gmeranie ABW w zasobach pocztowych
http://www.dziennik.pl/wy...e_Polskiej.html
Może przy okazji dowiemy się czegoś ciekawego w takich aspektach działalności "naszego" monopolisty jak :
- naruszanie tajemnicy korespondencji
- okradanie przesyłek
Tak czy inaczej osobiście z niecierpliwością oczekuję chwili, gdy firma ta pozbawiona zostanie monopolu. :razz:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group