Strona Główna INFORMACJA NIEJAWNA - FORUM
zapraszamy do dyskusji...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

WITAMY NOWEGO ADMINA :)


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: IN
2008-04-22, 18:09
Czy czeka nas nowelizcja UOIN ?
Autor Wiadomość
Grzechotka 
FILOZOF



Pomógł: 75 razy
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 2125
Wysłany: 2008-04-22, 18:07   Czy czeka nas nowelizcja UOIN ?

Komisja śledcza wznowiła przesłuchanie prokurator Małgorzaty Kaczmarczyk-Suchan. Przesłuchanie po wznowieniu odbywa się w trybie niejawnym. Wcześniej prokurator odpowiadając na pytania członków komisji zasłaniała się tajemnicą zawodową. - Dzisiaj byliśmy świadkami tego, że prokurator rozpaczliwie, tak jak umiała, zgodnie z przepisami, broniła się przed udzieleniem odpowiedzi - powiedziała Beata Kempa (PiS).
- Myślę, że w trybie zamkniętym dowiemy się wszystkiego, co dotyczy interesujących nas zagadnień - powiedział przewodniczący komisji Ryszard Kalisz. Inny z członków komisji Wojciech Szarama (PiS) ocenił, że prace komisji są nieprzygotowane. Dodał, że przesłuchanie trzeba prowadzić w trybie zamkniętym, mimo że "wszyscy od początku mówili o jawności" prac komisji.

Kempa: konieczna nowelizacja ustawy o komisji śledczej

Zdaniem Beaty Kempy (PiS) z komisji śledczej wyjaśniającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, aby prokuratorzy przesłuchiwani przed komisją mogli zeznawać w warunkach jak największej jawności, należy znowelizować ustawę o komisji śledczej.

- Na pewno ustawę o komisji śledczej i ustawę o ochronie informacji niejawnych - mówiła Kempa dziennikarzom w przerwie poniedziałkowych obrad komisji. Komisja śledcza przesłuchując katowicką prokurator Małgorzatę Kaczmarczyk-Suchan nie otrzymywała odpowiedzi, bo prokurator zasłaniała się właśnie tajemnicą służbową lub zawodową.

Zgodnie z ustawą o sejmowej komisji śledczej, osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy ustawowo chronionej mogą odmówić zeznań co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek, chyba że komisja zwolni je od obowiązku zachowania tajemnicy. Decyzja taka podejmowana jest w trybie tajnym.

Zdaniem Kempy, ustawa zupełnie nie przystaje do obecnej tej sytuacji. - Trzeba wywołać nowelizację ustawy, aby co do pewnych kwestii prokurator mógł odpowiadać na pytania jawnie - uważa posłanka PiS.

- Dzisiaj byliśmy świadkami tego, że prokurator rozpaczliwie, tak jak umiała, zgodnie z przepisami, broniła się przed udzieleniem odpowiedzi - zauważyła Kempa.

Szef komisji śledczej Ryszard Kalisz (LiD) przypomniał, że przepis został wprowadzony w okresie funkcjonowania komisji śledczej ds. PKN Orlen. W jego opinii, ewentualna nowelizacja ustawy o komisji śledczej nie spowodowałaby zmiany uchwały powołującej komisję śledczą.

W opinii Kalisza, prokurator Kaczmarczyk-Suchan "za daleko poszła i pewne odpowiedzi i zasłanianie się tajemnicą było bezpodstawne".

Przesłuchanie Kaczmarczyk-Suchan

Prokurator Kaczmarczyk-Suchan w jawnej części przesłuchania przed komisjś śledczą powiedziała, że "nie do końca tak było", iż to ona prowadziła postępowanie w sprawie mafii węglowej w wątku dotyczącym Blidy. Dodała, że nie wie, skąd w mediach pojawiły się takie informacje.

Odpowiadając na pytanie przewodniczącego komisji Ryszarda Kalisza zapewniała, że w czasie prowadzenia tego śledztwa od stycznia do kwietnia 2007 r. nie kontaktowała się z ówczesnym wiceprokuratorem generalnym Jerzym Engelkingiem.

Posłowie pytali prokurator m.in. o plan prowadzonego śledztwa i wcześniejsze czynności dokonywane w śledztwie z udziałem b. posłanki SLD Barbary Blidy oraz czy zebrany materiał pozwalał na postawienia jej zarzutów.

- Rozpowszechnianie informacji z postępowania przygotowawczego jest przestępstwem - mówiła Kaczmarczyk-Suchan. Dodała, że "nie ma możliwości udzielania na te pytania odpowiedzi". - To nie dlatego, że chcę się zasłonić tajemnicą, tylko muszę jej przestrzegać - zaznaczyła.

- Jeśli mam udzielać dokładnych informacji dotyczących śledztwa, proszę o zwolnienie mnie z tajemnicy zawodowej lub służbowej - mówiła wcześniej prokurator Małgorzata Kaczmarczyk-Suchan.

Kaczmarczyk-Suchan powiedziała jedynie, że pierwszy kontakt ze sprawą miała, gdy została do niej oddelegowana.


Źródło:
http://wiadomosci.onet.pl...edzia,item.html


Jak rzekł mawiać jeden z kandydatów na prezydenta z Białegostoku "nie da rozwalic się nic bo nie bedzie niczego" ;)
 
 
wiek 
FILOZOF
SAMORZĄD


Pomógł: 77 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1728
Wysłany: 2008-04-22, 19:02   

Cytat:
Na pewno ustawę o komisji śledczej i ustawę o ochronie informacji niejawnych - mówiła Kempa dziennikarzom w przerwie poniedziałkowych obrad komisji.


W zakresie tajemnicy służbowej, nowelizacja ustawy o OIN, nie jest raczej możliwa. Doraźne "mieszanie" nic nie da. Obecna definicja tajemnicy służbowej, to daleko idący kompromis, jak zwykle nikogo nie zadowalający. Moim zdaniem, powinien zostać utworzony katalog informacji, chroniących interes państwa. Interes obywatela i JO chronią powinny chronić inne ustawy.
 
 
skully
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-22, 20:08   

Grzechotka napisał/a:
Komisja śledcza przesłuchując katowicką prokurator Małgorzatę Kaczmarczyk-Suchan nie otrzymywała odpowiedzi, bo prokurator zasłaniała się właśnie tajemnicą służbową lub zawodową.


Widać komisja śledcza nie przygotowała się do przesłuchania. :twisted:
Jak podaje GW:

"-Na początku kwietnia podczas spotkania z komisją śledczą wyjaśniłem, że to sama komisja ma prawo zwalniać prokuratorów z tajemnicy służbowej. Gdyby komisja przedstawiła mi listę prokuratorów do przesłuchania, pouczyłbym ich, że komisja ma takie prawo - mówi "Gazecie" minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski.
Z dochowania tajemnicy służbowej mógłby prokuratorów zwolnić także Ćwiąkalski, ale zawsze dotyczyłoby to konkretnych okoliczności. - Nie mogę przecież zwolnić z tajemnicy in blanco - wyjaśnia minister. - Dlatego ustaliliśmy z komisją, że gdy sama będzie świadków zwalniać, będzie prościej i szybciej. Tłumaczyliśmy też komisji, jakimi materiałami ze śledztwa nie może się posługiwać podczas jawnych posiedzeń.
Dlaczego szef komisji Ryszard Kalisz tak nie postąpił? ..." (cyt. z GW Nr 95.5705 z 22 kwietnia 2008 str. 4)

Cóż, nie potrzeba jednak kupować krowy, aby napić się mleka. Zmiana ustawy nie jest tu potrzebna, przecież to "oczywista oczywistość". :mrgreen:
 
 
wireq 
kapitan



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 745
Wysłany: 2008-04-23, 15:56   

Wiek napisał:
Cytat:
Moim zdaniem, powinien zostać utworzony katalog informacji, chroniących interes państwa. Interes obywatela i JO chronią powinny chronić inne ustawy

Podpisuję się pod Twoim poglądem.

Natomiast nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych jest konieczna. Wystarczy uważnie poczytać sporą część postów na tym forum oraz dodać własne doświadczenia zawodowe, aby poprzeć taką propozycję.
 
 
rysiu 
pułkownik
CYWIL



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2008-04-27, 10:04   

wireq napisał/a:
nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych jest konieczna. Wystarczy uważnie poczytać sporą część postów na tym forum oraz dodać własne doświadczenia zawodowe, aby poprzeć taką propozycję.

Zgadzam się w 100 %. Nieskromnie nawet powiem, że kto jak kto ale uczestnicy niniejszego forum wiedzą o tym bardzo dobrze..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group